Keresés
Close this search box.

Legyél te is hallgatós! Jelentkezz hozzánk március 3-ig!

Budapesti Színházak Éjszakája

Újra a közönségé a színpad, ismét találkozott néző és alkotó – Budapesti Színházak Éjszakája 2024

Pest, Buda és Óbuda egyesítésének 150. évfordulóját a főváros egy jubileumi programsorozattal ünnepli, melyhez a 2024. március 23-án megrendezésre került Budapesti Színházak Éjszakája is csatlakozott. Az idei esemény szlogenje így szól: „Minden egy!”, mellyel a szerzők a színházi szakma egységességére szeretnének utalni, hiszen a „színház-barátság” jegyében a csatlakozó társulatok nemcsak a hivatás iránti szeretetüket, hanem a publikumukat is megosztják egymással.

Borítókép: margitnegyed.hu

Közös varázslat

Az egész napos rendezvény célja, hogy bemutassa a színházi világ változatosságát és gazdagságát, illetve hogy néző és színházi alkotó közvetlenebb körülmények között is találkozhasson egymással. Egyedülálló alkalom arra, hogy a közönség betekintést nyerjen a színházi műhelymunkába, megismerje a színészeket, a rendezőket, az írókat és az alkotókat, valamint részese legyen a színházi varázslatnak. A pandémia ugyan megakadályozta egy ideig az esemény megvalósítását, ám öt hosszú év után újult erővel, friss ötletekkel és soha nem látott csatlakozási kedvvel került újra megrendezésre a Városmajori Szabadtéri Színpad és a Kristály Színtér jóvoltából.

A híresen sokszínű színházi élet fontos alkotóelemei a nagy kőszínházak, a kis befogadóképességű színházak, a független társulatok, emellett az alkalmakra összeállt produkciók. Budapest teljes területéről, illetve az agglomerációból (Budaörsről, Budakesziről) is sokan csatlakoztak mindenféle kategóriából, hogy teljessé tegyék a rendezvény palettáját; ennek eredményeként összesen negyvenhárom színművészeti intézmény járult hozzá a résztvevők szórakoztatásának nemes feladatához. A közreműködő színházak rekordmagas száma jelzi, hogy a szakma vágyott már a program újraindítására, és nagyszerű lehetőségnek tartja a megmutatkozásra, a közös játékra.

Színházak Éjszakája 2024
Utolsó pillanatok az előadás kezdete előtt. Kép: BPSZÉ Facebook-oldal 

Jegyek és programok

A 20% kedvezményt biztosító early bird jegyek vásárlása 2023 decemberében kezdődött, ezen kívül normál árú (5800 Ft) vagy kedvezményes (3800 Ft), a helyszínen karszalagra váltható jegyek vásárlásával lehetett látogatni a különböző előadásokat. A következő lépés februárban az egyes színházak programjának bemutatása volt, majd végül március elején megjelent maga a programfüzet, amelyben minden fontos és szükséges információt megtalálhattak az érdeklődők. Több mint kétszázötven esemény közül volt lehetőség válogatni egyetlen karszalaggal, sőt, ezeknek a felén regisztráció nélkül is részt vehetett a közönség.

Színházak Éjszakája karszalag
Karszalag. Kép: BPSZÉ Facebook-oldal 

Ez az este inkább a váratlan kalandokról és a spontaneitásról szólt, mintsem a pontos tervezésről, hiszen sosem lehet tudni, melyik színház vagy program szolgál olyan meglepetéssel vagy lenyűgöző élménnyel, amelyre nem számít a látogató. Eddig sosem látott előadások, koncertek, interaktív programok, nyílt próbák, kulisszajárások, közönségtalálkozók és gyerekprogramok várták a színházrajongókat. Olyan rendhagyó, izgalmas élményekkel gazdagodhattak a látogatók, mint egy gyorstalpaló színészképzés, belvárosi futás, erotikus táncóra, vagy akár egy báb- és maszkkészítő alkalmon való részvétel. Megannyi színvonalas kulturális rendezvényt követően a margitszigeti Kristály Színtérben ért véget a Budapesti Színházak Éjszakája programsorozata: a szervezőcsapat hajnalig tartó bulival várta az esemény résztvevőit. 

Színházak Éjszakája 2024
Kíváncsi nézők “továbbképzésen” a színpadon. Kép: BPSZÉ Facebook-oldal 
Színházak Éjszakája
Amatőr táncosok az Operettszínházban. Kép: BPSZÉ Facebook-oldal 

Az én Budapestem

A Budapesti Színházak Éjszakájának hivatalos himnusza az Aranyakkord zenekar Az én Budapestem című száma lett. A dal a pezsgő fővárosi estéket idézi, amint az emberek színházba, bulizni vagy étterembe igyekeznek: a meleg, vibráló fényekkel teli budapesti éjszakát. A produkció szerzői és előadói, Kiss Tibor, Vastag Gábor és Gábor Andor a rendezvény kedvéért frissítették fel, dolgozták át dalukat. A zenéhez videoklip is készült a csatlakozó színházak művészeinek részvételével; a filmet Mátyássy Áron film- és televíziórendező, forgatókönyvíró rendezte. A klipben szerepet vállalt színészek különböző színházi karakterek szerepébe és jelmezébe bújtak, hogy együtt énekeljenek az együttes tagjaival. 

Önkéntesség 

Egy rendkívül fontos mozzanatot eddig még nem említettem: tavaly decemberben elstartolt az önkéntesek toborzása, akik segítsége nélkül ez a jelentős esemény nem valósulhatott volna meg. Ennek a nagyszerű lehetőségnek köszönhetően nyerhettem betekintést a rendezvény működésébe. Fő feladatom a vendégek beengedése, jegyek és karszalagok ellenőrzése, résztvevők útbaigazítása volt a Vígszínházban.

Ezen kívül öt önkéntes társammal együtt ingyenesen részt vehettem a helyszínen tartott előadásokon; Kafka A kastély című művének színházi adaptációját néztük meg aznap este, amelyet kifejezetten ritkán láthatnak színpadon a látogatók. Mindemellett a segítségünkért cserébe mindannyian 2 db ingyenes színházjegyet kaptunk a 2024/25-ös évadra, amelyet tetszés szerint használhatunk fel önkéntességünk helyszínén.


Összességében lenyűgöző élményben volt részem, mindenkinek csak ajánlani tudom, aki önkéntesként vagy látogatóként érdeklődik a színház és színművészet világa iránt! 

Színházak Éjszakája önkéntesek
Önkéntesek az SZFE-n. Kép: BPSZÉ Facebook-oldal