Keresés
Close this search box.

Legyél te is hallgatós! Jelentkezz hozzánk március 3-ig!

Tanulás okozta hétköznapi stressz

Tanulmányi kiégés, avagy ha kiüt a burnout

Tudtad, hogy a burnout folyamata nem csak munkahelyi körülmények között mehet végbe? Már gimnáziumban is ismert az iskolai kiégés, amit az egyre nagyobb elvárások és a terjedelmes tananyag okoz. Az egyetem során még súlyosabb problémát jelenthet a tanulmányok, a munka és a magánélet, szabadidő közötti egyensúlytalanság, ami könnyen okozhat kiégést és ezáltal egészségügyi problémákat is.

Borítókép: pixabay.com

Mikor gondoljunk kiégésre?

A motivációvesztés az eddig érdekelt tevékenységekben, valamint a korábban szeretett tanulmányokban jellemző tünet lehet, ami azt jelzi, hogy szükséged van egy kevés énidőre. Ha azt tapasztalod, hogy egyre nehezebben koncentrálsz, frusztráltabb vagy és folyamatos fáradtság gyötör, akkor nagy eséllyel iskolai kiégés van a dolgok hátterében. A burnout fizikai tüneteket, gyakori betegeskedést, fej- és izomfájdalmat is hordozhat magával, ami hosszú távon sokkal komolyabb következményekkel járhat.

Hogyan megy végbe a folyamat?

Kezdetben az egyén általában hatalmas lelkesedéssel és motivációval indul neki a tanulmányoknak, és sikeresen halad velük, olykor a szabadidejét is beleáldozva. A probléma kezdetét először a lelkesedés és a teljesítmény csökkenése jelzi, ezáltal nem érkeznek újabb pozitív visszajelzések, melyek motivációt adnának a továbbiakban. Ezt követően a magunk elé állított elvárásaink konfliktusba kerülnek a valósággal, ami folyamatos stresszhez és frusztrációhoz vezet. 

Az egyén magának szeretne bizonyítani, ezért még több energiát próbál belerakni tanulmányaiba, azonban a dekoncentráció és a fáradtság miatt egyre kevésbé hatékony munka kerül ki keze alól. Az energiáit pedig ahelyett, hogy magára fordítsa, mind elvesztegeti. Társas kapcsolatai romlani kezdenek és önmagára szinte semmi időt nem szán. A kiégés végső mozzanata a közöny. Az egyén ekkor teljesen magába fordul, visszahúzódóvá válik és eluralkodik rajta a kilátástalanság. 

freepik.com

Mit tegyünk, ha kiüt a burnout?

Elsősorban a megelőzésére kell koncentrálni. A kezdeti tünetek gyors diagnosztizálásával még idő előtt meg tudjuk fékezni a folyamat beteljesedését. Erről lekésve először a kiégés forrását szükséges megkeresni. Számot kell vetni magunkkal és végig kell gondolnunk, mit szeretnénk elérni az életben, mivel szeretnénk foglalkozni a továbbiakban és ehhez jó úton járunk-e. 

Azonban a tünetekről sem szabad megfeledkezni, kezelés nélkül könnyen vezethetnek depresszióhoz vagy más mentális problémához, ezért mindenképpen hagyjunk magunknak egy kis szünetet, amíg összeszedjük magunkat és újra erőre kapunk. Fontos a pihenés és a magánélet gondozása. Nem szabad elhanyagolni kapcsolatainkat, időt kell szánnunk szeretteinkre és önmagunkra is ahhoz, hogy teljes, kiegyensúlyozott életet éljünk. A munka által okozott stressz levezetése nélkülözhetetlen a mentálhigiéné szempontjából, hiszen ez az egyik legnagyobb oka a burnout kialakulásának. A rendszeres edzés tökéletes megoldás lehet ezen problémára, és emellett még a testednek is jót teszel vele. 

Érdemes apró változtatásokkal is próbálkozni, egy-egy kevésbé fontos tevékenységet adott időre jegelni, hogy könnyebben kialakíthass egy egészséges egyensúlyt a tanulmányaid és a magánéleted között. Az egyetem mellett dolgozó hallgatóknak bele kell számolniuk a munkaórákat is, ami megnehezíti a harmónia létrejöttét, de elengedhetetlen néha egy-két pihenőnap beiktatása a saját jóllétünk érdekében. Ehhez azonban kisebb-nagyobb áldozatokat kell hoznunk, és fakultatív programjaink közül kell selejteznünk, és nemet kell mondanunk azokra, amelyekre nincsen elegendő energiánk vagy kedvünk. Ilyen esetekben elengedhetetlen, hogy önmagunkat helyezzük előtérbe. 

Ha a fentebb említett megoldások nem segítenek hosszabb idő elteltével sem, vagy ha úgy érzed, nem tudnál egyedül felülkerekedni a problémákon, nyugodtan kérj segítséget. A kiégés jelenségével rengetegen találkoztak már valószínűleg a közvetlen környezetedben is, és sokszor az is előre vezet, ha elmondod valakinek a téged érő nehézségeket – azonban szakemberhez is fordulhatsz, ha profi megoldást keresnél. A lényeg, hogy ne hagyd felülkerekedni magadon a gondjaid, és minden rendbe jön!